Adventi kalendáriumot készíteni és nyitogatni nem csak otthon lehetséges. Egyre több helyen készül óvodai csoportban, alsós osztályokban, fejlesztő csoportokban is ilyesmi. Van, hogy a pedagógustól ered az ötlet, de az is megesik, hogy a szülők kérik. Akárhonnan jön is a felvetés, hamar ki szokott derülni, hogy ez mégiscsak nehezebb, mint otthon 1-2-3 gyerekre megtervezni és összeállítani. Közösségbe kerülő naptárnál figyelembe kell venni, hogy kevesebb hétköznap van, tehát több gyerek jut egy napra (ritka a 15-18 fős létszám). Ki kell találni, hogyan határozzátok meg, melyik gyerek mikor kerül sorra:
- névsorban haladtok, minden nap 2 gyerkőc, néha 3 következik
- minden nap húztok 2 vagy 3 nevet és ők következnek
- tanító jelöli ki valamilyen kritérium alapján, kik jönnek aznap
Aztán azt is el kell dönteni, mi kerüljön a naptárba meglepetésként. Ezek lehetnek tárgyi ajándékok, édesség, mese, vers, színezők, kiváltságok, jutalomkártyák stb. Ha ez is megvan, jöhet az utolsó lépés: mibe, hogyan kerüljenek a dolgok, milyen legyen maga a naptár.
Apró tárgyak, édesség
A leggyakoribb talán, hogy valami apró, hasznos (vagy annak vélt) dolog és pici édesség, nasi kerül a naptárba. Ez viszont sima zsebes / kis fiókos változatban nem fér el. Tehetitek azt, hogy zsebes naptár rejti az aznap sorra kerülő gyerekek neveit és maguk az ajándékok külön vannak egy-egy zacskóban, zsákban, zokniban, tasakban stb.
Nagylányék osztályában alsó tagozatban egységes piros-fehér filcből varrt mikulászoknikban voltak felakasztva az ajándékok, az ikreknél tavaly papírtasakokból fehér krétafilccel díszítve készült mézeskalács-falu az ablakpárkányra. Mindkét változat díszítette is a termet, hozzájárulva az ünnepi hangulathoz.
Mit tehettek bele?
Néhány ötlet ihletadónak:
- kis írószerek (illatos,-és formaradír, ceruza, mini jegyzetfüzet, kis vonalzó, mini gyurma stb)
- karácsonyfadíszek (mini fa,-szalma,-filc vagy műanyag, de lehet akár vasalós gyöngyből készített, gyöngyfűzéses vagy bármilyen technikával saját készítésű változat)
- mini illatos szappan (karácsonyi formában, illattal)
- bármilyen egyesével csomagolt nasi (dörmi, müzliszelet, forró csoki italpor stb)
- könyvjelző (készen vásárolt vagy saját készítésű)
- pici hógömb
- mini plüssállat
- apró karácsonyi/téli figura (angyalka, manók, rénszarvas stb)
- süteménykiszúró (téli mintájú)
- mini könyv vagy színező (trixi-könyvek, nyomtatott téli színezők)
- karácsonyi mintás zokni
- nyomdák, matricák
Persze minden azon múlik, mekkora a pénzkeret, illetve, hogy lesz-e mikuláscsomag is az adott osztálynak. A mennyiség megválasztására nincs általános recept, mindig az adott közösség igényeihez és lehetőségeihez kell igazodni.
Visszaszámolós, lépegetős naptárak
Igen, ez a változat is jó lehet közösségekben. Minden nap másik gyerkőc tehet fel egy díszt a fára, vagy léphet előre a figurával. Ha van egy varrni tudó szülő vagy nagyszülő,elég elsőben elkészíteni és 4 évig használható.
Mesék, versek
Ezeket több módon is használhatjátok és kombinálható is akár apró ehető meglepetéssel. Ahogy növekednek a gyerekek és megtanulnak olvasni, a szülők még kevésbé tartják fontosnak a meseolvasást, pedig a 10 évesek is szeretnek meséket hallgatni.
- Felolvashattok minden nap egy rövid mesét vagy verset az osztálynak. Nagyon sokfélét lehet letölteni, vannak szuper kalendáriumként használható 12 vagy 24 mesés könyvek. Ezek a mesék kerülnek a zsebecskékbe vagy feltekerve tekercsben, szalaggal átkötve várják a sorukat.
- Lehet úgy is, hogy nincs előre kiválasztva a mese, vers, hanem az aznap következő gyerkőc választhat, melyiket szeretné hallani (rövid mesékkel két gyerekkel is max 15 perc)
- Használhattok egy hosszabb könyvet, ami elegendő számú rövidebb fejezetből áll, és azt olvassátok fel nekik az adventi időszak alatt.
- Egy napos csúsztatással működhet úgy is a dolog, hogy a sorra kerülő gyerekek másnapra bevihetik a saját kedvenc rövid meséjüket, versüket. Bátrabbak akár el is szavalhatják az osztálynak maguk, szépen olvasók felolvashatják.
- negyedikeseknek aranyos ötlet, ha az addigi iskolás éveikből elevenítitek fel a legviccesebb, legaranyosabb téli pillanatokat. Minden nap felolvashatsz nekik egy-egy kis történetté formált emléket.
Színezők
Igen, az adventi kalendárium állhat csupa színezésre váró dologból is, bár ezt a fiúk kevésbé szokták kedvelni.
- húzhat mindenki egy kinyomtatott A/5ös téli, ünnepi színezőlapot, kiszínezheti, hazaviheti
- kaphat mindenki egy A/4es színezőlapot, amin 24 kis képecske van. Ebből minden nap kiszínezhet egyet, karácsonyra hazaviheti. Itt van ebből egy letölthető változat, amit még régebben készítettem. Az első oldalon számozva vannak a képecskék, a másodikon tetszés szerinti sorrendben színezhető: Adventi színező
- tölthetsz le 12 képből álló óriás színezőből kettőt, hármat. Mindenki egy-egy részletet kap aznap, mikor ő következik. Karácsonyra összeáll a 2 vagy 3 óriás kép.
- lehet készen venni óriás színezőket, színezhető mintás papírtekercseket. Ezt vágd fel annyi darabra, ahány gyerkőc van és szintén egy nagy képet kaptok a végére.
Extra jutalomkártyák
Ez kerül pénzben a legkisebb összegbe talán, jól párosítható apró nasival, szaloncukorral ha szeretnétek és nem is titkolom, személyes kedvencem. Akkor is, ha ezzel van igazából a legtöbb munka. Ehhez igazán ismernie kell az osztályközösséget a tanítónak, csak úgy tud jól működni. Alsósoknak nagy élmény, ha olyat tehetnek, olyanról dönthetnek, amit máskor csak a tanító néninek/bácsinak szabad vagy ha egy napra más szabályok érvényesek. A sorra kerülő gyerekek ilyesmi „kedvezményeket” kaphatnak aznapra:
- ma Te ülhetsz a tanári asztalnál
- ma nem kapsz házi feladatot
- ma zenét hallgatunk, Te választhatod ki a dalt
- ma Te tarthatod az órát 10 percig
- ma Te adhatsz nekem házi feladatot
- ma Te választhatsz játékot az óra elején/végén
- ma a barátod mellett ülhetsz egész nap
Kitalálhattok olyan dolgokat is, amik az egész osztályra érvényesek. Ilyenkor minden nap mindenki izgul, várakozik és örül.
- ma nincs házi feladat
- ma tornaórán szabadjáték lesz
- ma uzsonnára mindenki szaloncukrot kap
- ma mindenki oda ülhet, ahová szeretne
- ma délután filmet/mesét nézünk, amit ti választhattok ki
- ma mindenki kitörölhet, semmissé tehet egy fekete pontot / kisegyest / felszereléshiányt a választott tantárgyból
Itt a szabályokat nyilván előre tisztázni kell és még így is van benne némi kockázat, de szerintem legalább egy évben így is megéri kipróbálni. Sőt ez egy olyan változat, amit online naptár/szerencsekerék formájában felső tagozatban is lehet használni. Ott már kerülhet bele „ma nem felelsz semmiből” kártya is akár.
Készülhet akár többféle dologból vegyes adventi naptár, kis nasit pedig bármelyik típus mellé tehettek.
Az adventi naptárakról szóló cikksorozat további részeit itt találod:
Békés ünnepvárást Mindenkinek!