Októberben már nem igazán van lehetőségünk a szabadban valódi tábortüzet rakni, odabent viszont bármikor lehet! Persze, nem igazit, csak annak képzelhetőt. A gyerekek élvezik, ha kempingezőst vagy felfedezőst játszhatnak. Nem is kell sok minden, egy sátor – akár plédekből – , egy hálózsák és persze tábortűz.
Így készíthetsz Te is tábortüzet a szobában:
Kellékek:
- papírhengerek (wc papír guriga vagy papírtörlő gurigája) vagy hullámkarton, barkácskarton
- barna festék
- piros-citrom-narancs színekben transzparenspapír (ha nincs helyettesítheted selyem, -vagy gyűrt merített papírral is, a lényeg, hogy vékony, fényáteresztő legyen)
- egy műanyag kupak szélesebb szájú flakonról ( cappy stb)
- ledes teamécses vagy közepes ledes mécses
- ragasztópisztoly vagy barkácsragasztó
Elkészítés:
- Kezdd a fahasábokkal. A papírhengert lapítsad ki (legjobb, ha leteszed a földre őket, a gyerek pedig sorban ráugrál). Utána fesd le barnára. Bátran használj több árnyalatot, némi feketét is. A végeiről se feledkezz meg! Én felújításból maradt hullámkartonból készítettem a hasábokat, mert éppen nem volt elegendő papírhengerem: találomra téptem egy darabot és feltekertem, mint a rétest és papír maszkolószalaggal ragasztottam le az alján. Méretre vágtam, ha túl nagy lett, majd festettem.
- A lángokhoz vágj a papírokból 20×10 cm méretű darabokat, színenként hármat, majd fektesd őket kör alakban úgy, hogy kicsit fedjék egymást a sarkaik.
- A papírokat rögzítsed egymáshoz egy kevés ragasztóval
- Ragaszd a közepére a kupakodat. (ide kerül majd a mécses) Először a kupak alját ragaszd, majd az oldalaira is kerüljön ragasztó és hajtsd fel az összes papírt, hogy körbefogja.
- Az egyik hosszabb fahasáb közepére ragaszd fel a kész lángot.
- Tedd bele a mécsest és kissé gyűrd össze felette a papírt, mintha egy csomagot készítenél belőle, majd igazgasd el a lángokat. Ha szeretnéd, ollóval még formázhatod.
A tavaszi itthonlét alatt, mikor éppen Afrikába utaztunk mécses nélküli volt a tábortűz és úgy is remekül eljátszottak vele, volt sült banán, bogyóleves. Mécsessel persze látványosabb, sötétített szobában meg minden játék még izgalmasabb. Mikor tüzet raknak egyszerűen felkapcsolják a „lángot”. A tüzet polcon vagy a komód tetején tartjuk, így egy láng akár fél évet is kibír, mielőtt elhasználódik a sok játékban. A fahasábok külön kosárban vannak, azokat sokat használják a tűztől függetlenül is pl hídépítésnél vagy ha a kismalacok háza épül.
Így néznek ki a különböző papírokkal, fahasábokkal:
Nézzetek körül, milyen alapanyagot találtok otthon és készítsétek el a saját tábortüzeteket! Aztán jöhet a sötét szoba, „lobogó” tábortűz, meleg kakaó és egy jó történet vagy egy felfedező körút vagy amit szeretnétek. Játsszatok kreatívan!