Egyszerű alapanyagok
Összeírtam, mik azok az otthon megtalálható alapanyagok, amikből mindig érdemes pár darabot félretenni alkotásra, játékokhoz. A listát megnézhetitek itt. Ha kedvenc dolgot kellene választanom róla, akkor egyértelműen a papírhengereket mondanám. Annyira sokféleképp használhatóak, hogy nem tudom csak úgy kidobni őket.
Papírcsövek
Amikor a papírcsövek szóba kerülnek, a legtöbben azonnal a toalettpapír tekercsek gurigáira gondolnak. Néhányan viszolyognak ettől az alapanyagtól, mert a mosdóban használjuk, ki tudja mi van rajta. Nos, az igaz, hogy kerülhetnek rá vírusok, baktériumok, de ezek a papír felületeken maximum néhány napig képesek életben maradni. Ha aggódtok a tisztaság miatt, akkor ne azonnal kerüljön az illemhelyről a kreatívkodós asztalra a papírhenger. Legyen egy kijelölt gyűjtőhely és csak az egy hétnél régebben félretett darabokat használd. Az pedig bármilyen alkotásnál alapszabály, hogy előtte és utána is moss kezet melegvízzel, szappannal, közben pedig ne nyúlj a szádba.
Persze nem csak ilyen papírguriga létezik. Szerencsére sokféle átmérőt, hosszúságot találhatunk belőlük a legkisebb papírszívószálaktól az alufólia hengerén át az egészen nagy és erős papírhengerekig.
Távcső
Az egyik legegyszerűbb és nagyon közkedvelt alkotás ezekből a távcső. Ehhez csak össze kell ragasztani két gurigát és készen is van. Vagy nem?
Mutatom, mi hogyan készítjük és mik azok a leggyakoribb hibák, amiket érdemes elkerülni.
Kellékek:
- 2 db papírhenger (wc papír guriga)
- 1 db távtartó (szivacs, hungarocell, műanyag kupak stb)
- szalag
- olló
- lyukasztó
- erősebb ragasztó (kétoldalas ragasztószalag, ragasztópisztoly, barkácsragasztó)
- dekoráláshoz színeslap, festék, matricák, csillámpor, strasszok stb.
Első lépésként a 2 hengert kell lefesteni, papírral bevonni. Sokszor látom, hogy előbb összeállítják, utána próbálják festegetni, de úgy már elég nehéz mindenhol szépen eloszlatni a festéket. Ez csak az alap lesz, a tényleges díszítés majd a legvégén következik. Én szeretem, ha a csövek belseje is jól néz ki, ezért általában a kiválasztott szín egy halvány, pasztell változatával festjük ki vagy simán fehérrel.
Utána jöhet a távtartó. Mindenki tudja, hogy a két szemünk nem közvetlen egymás mellett található, távcsőkészítéskor mégis sokan megfeledkeznek róla. Próbáljátok ki, mit láttok, ha két egymás mellé tett csőbe néztek?
Távtartó lehet bármi: egy műanyag kupak, pici darab szivacs, hungarocell, méretre vágott, feltekert karton vagy dekorgumicsík stb.
Ezt is lehet papírral borítani vagy festeni, ha szükséges, de maradhat simán is. Nálunk a leggyakrabban egy szélesebb kartoncsíkkal vagy dekorgumival fedjük el.
Ehhez a zöld távcsőhöz Nagylány egyik tavalyi füzetének a borítóját használtuk fel. (Igen, azokat is elteszem, legalábbis azt, amelyik viszonylag épségben túlélte a tanévet)
Következhet a nyakbaakasztó, ha szeretnétek rá. Ne közvetlenül a szélénél lyukasszátok át a gurigát, úgy könnyen szakadhat. Használhattok sima lyukasztót, ollót, de akár egy kést vagy hegyes ceruzát is. Válasszatok vastagabb szalagot, a vékony vághat.
Piciknél én simán, kézben foghatóra hagyom a távcsövet, mert a hosszú szalag veszélyes lehet. Ha van nagyobb tesó és miatta a kicsi is szeretne, akkor jó kompromisszum lehet egy rövidebb csuklópánt.
Az utolsó lépés pedig a dekorálás. Kerülhetnek rá kedvenc meseszereplők (matrica, magazinból kivágva, nyomtatva), lehet filccel rajzolni, mintát festeni, csillámozni stb. Nagyobbak kipróbálhatják a szalétatechnikát (decoupage) is.
Amikor elkészült, kezdődhet is a játék. Mit fogtok felfedezni vele? Egy ismeretlen földrészt? Új állatfajt? Kifigyelitek az ellenséget és megszerzitek előttük a kincset?
Játsszatok kreatívan!