Esős nyári napok
Bár nyár van, azért idén nem ritkák az esős, viharos, hűvösebb napok sem. Ilyenkor pedig benti elfoglaltságot kell találni. Méghozzá olyat, ami a lehető leghosszabb időre lefoglalja a gyerek(ek)et. Nálunk ez a legtöbbször valamilyen minivilág elkészítését jelenti. Ezek olyan játékterek, amiket berendezünk valamilyen témához: lehet dzsungeles-felfedezős, tengerparti nyaralós, sivatag stb.
Téma és az alapok
A témát kiválasztják a gyerekek vagy ötletelhetünk együtt is. Ez lehet igazából bármi: volt már dzsungelfelfedezős, sivatagi piramisépítős, tengerparti nyaralós de lehet képzeletbeli világ is. Ma nálunk a hétvégi pillecukor-sütés után és a sátrazásra várakozás miatt sátras – kirándulós minivilág épült. Nem kötelező hozzá tálcát, kartondobozt (egyben vagy szétvágva) használni alapnak, de én szeretem, praktikus, ha van egy behatárolt játéktér. Egyszerűbb mozgatni, amikor annyira megtetszik, hogy napokig-hetekig nem lehet elbontani, de amúgy útban lenne. Ráadásul a takarítás is könnyebb így. Több kisebb dobozt (cipősdobozok pl.) egymásra téve nem csak oldalirányban, hanem felfelé is készülhet játéktér: nagyon magas fa, többszintes ház stb.
Az alapot a kiválasztott témához készítjük el. Ide felhasználunk bármit, amit találunk itthon: kartont, krepp papírt, filcanyagot, anyagdarabokat, alufóliát, festett rizst, de akár törölközőt is, ha passzol a témához.
Tereptárgyak
Utána következhet a berendezés: végignézzük, milyen tereptárgy, kiegészítő van meg készen egyéb játékból, amit használhatunk. Többnyire fákat, növényeket, esetleg egy-egy bútort, állatkát veszünk ki a duplo / playmobil / lego / schleich / különböző fa játékkészletekből. A szereplők is ezekből szoktak kikerülni vagy a kinderfigurák közül.
Ha szükséges, szobanövényeket is felhasználunk – természetesen cserepestől – a lehető legjobb környezethez. Ami még szinte mindig előkerül, azok a természetes alapanyagok, séták, kirándulások alatt gyűjtött kövek, botok, kagylók, termések stb.
DIY kiegészítők
avagy ami nincs, készítsd el magad
Ilyenkor derül ki, mi mindent szeretnének még a játékhoz, ami éppen nincsen. Ma például 3 sátor készült spatulákból és egy pici tábortűz is kellett a pillecukrokhoz.
A sátrakhoz 2-2 spatulát egymáshoz ragasztottam a tetejüket keresztezve. Az elsőt érdemes körbe rajzolni, a többit pedig ebbe a sablonba igazítani, így egyforma lesz a sátor mindkét vége. Ezek után elég lehet egyetlen spatula a már kész oldalak felső végébe illesztve. Ha stabilabb sátrakat szeretnétek, alulra is kerüljön egy-egy spatula. Mi a nagy sátrat karton alapra állítottuk, apró lyukakat vágtunk az alsó végeknek és odaragasztottuk. Utána a kész vázat végig spatulákkal borítottuk, így inkább faházra hasonlított végül. A kicsik közül az egyik ragasztott sátorlapot kapott levélmintás anyagból, a másikra levehető sátorlap került: sima téglalap alakú krepp papír, a keresztrudaknál kivágva.
A tábortűz gyorsan elkészült a nagyméretű szerepjátékoknál használt szobatábortűz alapján. Vágtunk pár négyzet alakú gyűrt papírt piros-narancs-sárga színekben, ezt összefogva egy csepp ragasztóval kész is volt maga a tűz. Lehet bele mini LED mécsest tenni, így akár valóban világíthat is. Nálunk ez most nem volt kéznél, így maradt a sima verzió. A fahasábokat egy a nyári dekorüvegből kiszedett uszadékfa-darabkából vágtuk. A tűz köré a kövek ugyanebből a díszüvegből kerültek ki.
A pillecukorhoz vékony botot kerestünk a kertben (akkor már csak szemerkélt az eső), a végére pedig szintén a díszüvegből kerestünk megfelelő formájú és méretű fehér fa gyöngyöt. Ha épp nincs ilyenetek pillecukor sok dologból lehet: gyurmadarab, vatta, másfajta gyöngy, ragasztópisztolyból megformázva a bot végére majd fehérre festeni stb.
Játékfigurák
Végül érkezhetnek a figurák is. Először kindereket hoztak, de az nem vált be annyira. Kissé átrendeztük a dolgokat, új, nagyobb tó került be és megérkeztek a playmobilok a táborba. Ezekhez a minivilágokhoz bármilyen kisebb méretű figura megfelel, akár magatok is készíthettek sima karton, – vagy papírfigurákat is.
Közben elállt az eső is, ezért a sátrakat és pár figurát kivittek a kertbe játszani. Nálunk viszonylag gyakran megesik, hogy valami kinti játékká változik menet közben. Először a sziklás hegység (azaz a sziklakert) tövében aludtak majd tovább mentek Szederberek felé. (Jill Barklem – Szederberek összes meséje nagy kedvenc volt sokáig….).
Itt persze szedret is szedtek a sátor tetejéről, amit utána el is fogyasztottak. Azóta már újra idebent vannak és éppen esti sütögetésre érkezett vendégségbe Elza királynő.
Minivilágot Mindenkinek!
Szóval mondhatjuk, hogy a tervezéstől az elkészítésen át a játékig egész napos program lett belőle. Természetesen minél kisebb a gyerkőc, annál több dolgot kell a felnőttnek elő,-és elkészíteni. Türelmetlen csemetéknek vagy olyanoknak, akik még sosem készítettek ilyesmit, kezdetben a teljesen kész minivilág a legjobb és onnan lehet lépésről lépésre egyre több dologba bevonni. Idővel aztán már saját maguk is képesek ilyesmiket elkészíteni. A lányok 9 évesek múltak és minimális segítséggel önállóan találták ki és alkották meg a mai minivilágunkat.
Játsszatok kreatívan!